HODNOCENÍ KNIHY: Dívka v ledu – Robert Bryndza

 • HODNOCENÍ KNIHY: Dívka v ledu – Robert Bryndza

Jednou ji někdo najde a konečně ji uvidí, takovou jaká skutečně je.

Dívka v ledu,

dcera jedné vlivné rodiny…

peníze ale nezmůžou všechno…

.

 • Název: Dívka v ledu
 • Originální název: The Girl in the Ice
 • Autor: Robert Bryndza
 • Série: Inspektorka Erika Fosterová (1.)
 • Žánr: literatura světová, thrillery, detektivní
 • Nakladatelství: Grada – Cosmopolis
 • Rok vydání: 11/2016
 • Počet stran: 448

.

…Recenze…

     Nevím jak pro vás, ale pro mě bylo jméno Robert Bryndza velkou neznámou. Nikdy dříve jsem o něm neslyšela. Ale to se podle mého teď rychle změní. V listopadu na český trh vplula tato modrá nádhera, která už učarovala nejednomu čtenáři. Víte, musím se přiznat, byla jsem hodně obezřetná. Však to znáte, placky bestseller, různá ocenění a pak? Pak je člověk akorát zklamán. Ale i přes můj počáteční strach jsem knize neodolala, protože se ke mě valila ze všech stran vlna pozitivní kritiky. I moje recenze nebude výjimkou.
Ocitáme se v hlavním městě Anglie, přesněji v jižní části Londýna, kde je nalezena mrtvola mladé dívky. Její totožnost vyjde najevo záhy, protože před pár dny se začala pohřešovat dcera jedné vlivné anglické rodiny.
     Andrea Douglasová-Brownová by si měla úžívat života, mládí a svého svěřeneckého fondu. Bohužel její život byl předčasně ukončen neznámým pachatelem. A to dost brutálním způsobem. Nenávist byla v tomto případě na první pohled patrná.
     Vliv rodiny Douglasových- Brownových nezná hranic. Peníze mají moc a oni jsou za ochranu svého soukromí schopni zaplatit více než je zdrávo. V jejich rodinném postavení ovšem k mnoha věcem nepotřebují ani peníze, stačí zatahat za ty správné nitky a všichni kmitají, tak jak oni chtějí. Neuvědomují si ovšem, že tím značně narušují vyšetřování smrti jejich vlastní dcery.

     K případu je povolána po delší rekonvalescenci detektiv šéfinspektor Erika Fosterová. Chytrá a velmi vnímavá policistka, která ovšem po poslední nevydařené akci ztratila mnohem víc, než jen trošku krve. Je tedy poznamenána jistou smutnou minulostí. (Na toto jsme už z mnoha předchozích detektivek u vyšetřovatelů zvyklí, tudíž žádné překvapení.) Je nutné ale podotknout, že nejde o výtku z mé strany, nijak mě to neotrávilo, ba naopak. Bylo velmi zajímavé dostávat se na kloub i Eričinu tajemství a pozorovat ji při opětovném stoupání vzhůru. Práce je totiž jejím posláním.

     Rodina zavražděné ovšem Erice nijak zvlášť nepomáhá a spíše jí hází klacky pod nohy. Erika se ovšem nevzdá a i přes mnoho nepříjemností s nadřízenými se nenechává odradit. Stejně by ji to ani nebylo dopřáno, protože naše Dívka v ledu není první ani poslední mrtvolou… a vrah už se nebezpečně přibližuje i k samotné Erice…

…Můj dojem…

     Moje první vyjádření ke knize bezprostředně po přečtení bylo takové: Nejde o nejlepší detektivní příběh, ale rozhodně jde o nejlépe napsaný! 
     
     Nebylo možné se od knihy odtrhnout a to jen díky znamenitému spisovatelskému výkonu. Ale pozor, nemyslím tím nijak složité větné vazby, či poetiku textu. Ten byl naopak jednoduchý a stroze výstižný. Člověk se nemusel nikdy moc zamýšlet a prostě jen hltal slovo od slova.
Možná to není ta nejvíc geniální zápletka a příběh, ale rozhodně velmi dobře funguje a já se marně snažím přijít na to čím to je. Bryndza si umí získat svého čtenáře velmi rychle a rozhodně se jeho jméno bude mezi českými čtenáři ještě hodně dlouho otřásat.
     Už teď budu netrpělivě očekávat jakoukoli informaci o vydání dalšího pokračování. A určitě nebudu jediná. Dívka v ledu patří jednoznačně mezi nejlepší knihy loňského roku!

Rádi uslyšíme co si myslíte

   Zanechat odpověď

   Registrovat Nový Účet
   Vyplňte prosím všechna níže uvedená pole, pro úspěšné přihlášení.
   Obnovit Heslo
   Porovnat položky
   • Celkem (0)
   Porovnat